../foto/mini/mwfos.jpg

Miejskie Przedszkole nr 4 Leśna Kraina otrzymało dofinansowanie z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie do programu edukacyjnego " Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość - rok jodły" w kwocie  12 452,00 zł, całkowity koszt zadania 14 166,95 . Termin realizacji 01.06.2015r. - 31.12.2015 r.


 

Realizacja zadania przyczyniła się do pogłębienia wiedzy uczestników na temat środowiska przyrodniczego i jego ochrony, roli w życiu człowieka i kształtowaniu klimatu, poznaniu lasu jako miejsca inspiracji i odpoczynku. Realizacja programu edukacyjnego pt. „Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość – rok jodły”  miała za zadanie od najmłodszych lat zaszczepić w uczestnikach odpowiednią postawę proekologiczną, która będzie procentować w przyszłości. Dzieci, których edukacja zaczyna się od przedszkola, mają większą szansę na bardziej ekologiczne życie w swojej przyszłości. Są one w wieku najbardziej podatnym na naukę odpowiednich zachowań wobec środowiska naturalnego. Poprzez organizację ciekawych zajęć, wycieczek i warsztatów dostosowanych do wieku uczestników z odpowiednią grupą edukatorów, zaszczepiono w najmłodszych uczestnikach świadomość ekologiczną. Ideą, która przyświecała tworzeniu programu, jest przybliżenie poprzez edukację dzieci, młodzieży i dorosłych, a w konsekwencji edukację społeczności lokalnej podstawowych wiadomości i umiejętności z zakresu ochrony środowiska oraz zwrócenie uwagi na różnorodność gatunków i ich wzajemne współzależności. Przedsięwzięcie było nowatorską formą prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej w społeczeństwie.


ZADANIA ZREALIZOWANE W RAMACH PROGRAMU:

Sprzatamy świat! - warsztaty terenowo-audytoryjne "Ekologia dla najmłodszych" 2015.09.18

          

  Dnia 18 września 2015r. przedszkolaki z Leśnej Krainy, tradycyjnie, jak co roku wzięły udział w "Sprzątaniu Świata". Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem:  „Wyprawa- poprawa ”. Od najmłodszych lat uczymy przedszkolaków zasad dbania o środowisko. Dzieci z chęcią i radością włączyły się do akcji, by posprzątać naszą Ziemię. W tym dniu odbyły się również warsztaty ekologiczne przeprowadzone przez panią Patrycję Żółkowska na temat "Ekologia dla najmłodszych" w ramach realizacji programu edukacyjnego " Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość - rok jodły" dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W każdej grupie wiekowej odbyły się pogadanki i prezentacje multimedialne na temat segregacji odpadów. Następnie dzieci udały się na plac przedszkolny, gdzie uczestniczyły w grach i zabawach związanych z ekologią (prawidłowe segregowanie  odpadów).

Wszyscy wyposażeni w rękawice ochronne i worki na śmieci wyruszyli na sprzątanie. Zbierały śmieci na placu przedszkolnym i w okolicy przedszkola.
Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się jak najdokładniej wykonać swoje zadanie. Zbiórka śmieci odbyła się w formie zabawy. Dzieci wiedzą, że należy dbać o środowisko, chronić przyrodę, by korzystać z jej uroków. Jeśli świat będzie czysty – zdrowa będzie żywność, lasy, powietrze i woda.  

 Cieszymy się, że mogliśmy poprawić stan naszego środowiska!

FOTOGALERIA 

 

 


 

 

 

Dzień Drzewa - Czytamy bajki drzewom

2015.09.10

 


W tym roku Święto Drzewa przypadło na dzień 10 września. Nasi Mali Przyjaciele Lasu uczcili go pod hasłem "Czytamy bajki drzewom". Starsze grupy: Wiewiórki i Misie udały się na spacer do parku, a młodsze: Słoneczka i Krasnale na teren podwórka przedszkolnego. Dzieci pląsały, śpiewały oraz czytały drzewom swoje ulubione bajki relaksujac się pod ich gałązkami. 

W ramach realizacji programu edukacyjnego " Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość - rok jodły" dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przybyła do nas pani Patrycja Żółkowska, która opowiadała dzieciom ciekwostki na temat różnych gatunków drzew a w szczególności o jodle. Nadleśnictwo Sokołów ogłosiło ten rok - rokiem Jodły.

Wszystkie dzieci z Leśnej Krainy mają świadomość dbania o drzewa, co roku uczestniczą w akcji sadzenia lasu, szanują i kochają drzewa, bo wiedzą że są one naszym największym skarbem - pozwalają wszystkim oddychać czystym powietrzem.

FOTOGALERIA

 

 

 

 


 

Europejski Dzień Ptaków 2015.10.01

  Wiele osób marzy o lataniu, świat z góry wygląda pięknie. Ptaki to szczęściarze, są ładne, fruwają gdzie chcą , mają świetny wzrok i choć miewają różne przyzwyczajenia, ich trele zawsze cieszą nasze ucho. Są obecne na całej kuli ziemskiej od tropików po Antarktydę. Stanowią naturalne bogactwo przyrody.

 Podczas całego roku szkolnego zwracamy uwagę dzieci na otaczającą nas rzeczywistość, nie zapominamy o ptakach. Obserwujemy je podczas spacerów, wyglądając przez okno naszego przedszkola, często pomagamy im przetrwać zimę dokarmiając w okresie najsroższych mrozów. 1 października obchodzony jest Światowy Dzień Ptaków. Z tej okazji nasze przedszkole odwiedził ornitolog oraz zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Sokołów pan Maciej Wójcicki. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem  pt; „O gościach co na ucztę nie przyszli” w wykonaniu dzieci z grupy Krasnale i Misie.

       Pan ornitolog- Ireneusz Kaługa przedstawił wiele ciekawostek dotyczących życia ptaków. Podczas prezentacji dzieci poznały nazwy, wygląd, zwyczaje i dźwięki, jakie wydają ptaki. Była mowa o sikorze, kawce, żurawiach… Dowiedzieliśmy się też jakie ptaki zimują w naszym kraju, a które go opuszczają w poszukiwaniu ciepłego klimatu. Wszyscy z zachwytem oglądali prezentację multimedialną i słuchali ciekawych opowieści Pana Ornitologa.

Pan Maciej Wójcicki poprowadziła warsztaty Czy warto być przyjacielem przyrody, przyjacielem ptaków?. Zorganizował dla dzieci zagadki i zabawy utrwalające zdobytą wiedze na temat ptaków. Następie dzieci wykonały rysunki wybranego przez siebie ptaka.

  Na zakończenie zajęć dzieci wręczyły Panu Ireneuszowi i Maciejowi podziękowanie , za świetny pokaz i ciekawe informacje na temat ptaków żyjących w przyrodzie.

     Ta wyjątkowa lekcja przyrody pozostanie nam długo w pamięci.

Zajęcia odbyły sie w ramach realizacji programu edukacyjnego " Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość - rok jodły" dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Fotogaleria


 

Wycieczka do Holenderni -"Czy warto być przyjacielem przyrody"

2015.10.05

 

 

 

W poniedziałek 5 października udaliśmy się na wycieczkę do Leśnictwa Holendernia, aby zobaczyć jak hoduje się sadzonki, które w przyszłości stworzą las. Pan Macjej Wójcicki, Pani Patrycja Zgierun i Pan Piotr Krasnodębski z Nadleśnictwa Sokołów pokazali nam różne gatunki drzew i krzewów. Mogliśmy również zaobserwować oznaki jesieni w postaci spadających liści. Wycieczkę zakończyliśmy pogadanką na temat przyrody przy ciepłym ognisku. Dotlenieni i zadowoleni wróciliśmy do przedszkola na obiad i popołudniową drzemkę Słoneczek i Krasnali.

Wycieczka odbyła się  w ramach realizacji programu edukacyjnego pt: ,, Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość - rok jodły" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 FOTOGALERIA


 

W krainie owadów

2015.10.07


    

7 października w ramach programu edukacyjnego pt: ,, Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość - rok jodły" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, przybył do naszego przedszkola   pan leśniczy Artur Ślusarczuk . Przeprowadził on w każdej grupie wiekowej spotkana audytoryjne w formie warsztatów "Owady - skrzydlaci sprzymierzeńcy przyrody". Celem spotkania było zapoznanie dzieci z wybranymi gatunkami owadów, przedstawienie ich pożyteczności i znaczenia w ekosystemie leśnym, i najważniejsze dla naszych małych przyrodników, przedstawienie im zagrożeń jakie grożą człowiekowi ze strony owadów.

Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną pt: ,, Mój ulubiony owad". Wspólnie podziwialiśmy efekty ich pracy na zorganizowanej wystawie.

Pan leśniczy człowiek o ogromnej pasji do zawodu, który wykonuje, opowiedział wiele ciekawostek z życia owadów.

W tym cyklu zajęć przewidziane jest jeszcze jedno spotkanie z panem leśniczym. 19 października dzieci poznają dalsze tajniki życia owadów i ich budowy.

FOTOGALERIA


 

Warsztaty edukacyjno - przyrodnicze

2015.10.08

 

 

8 października dzieci  uczestniczyły  w warsztatach przyrodniczo - edukacyjnych, poprowadzonych przez edukatora Patrycję Żółkowską. Warsztaty  odbyły się w parku im. Ogińskiego. Dzieci zgłębiały techniki fotografowania przyrody. Wyszukiwały przedmioty według określonych kryteriów : szorstki - gładki, duży - mały, jasny - ciemny, a  następnie fotografowały znalezione okazy.

W drugiej części spotkania, każda z grup wykonywała pracę plastyczną. Krasnale tworzyły kompozycje z przyklejanych do papieru liści. Wiewiórki malowały liście farbą, a następnie odbijały ich  strukturę na papierze. Misie kalkowały  korę drzew przykładając papier do pnia drzewa.

Pogoda tego dnia była piękna, zajęcia były niezwykle ciekawe i  w pełni zaangażowały dzieci  do pracy. Jesień w parku okazała się wspaniałym  tematem do rozwijania wrażliwości na piękno otaczającej przyrody.

FOTOGALERIA


Zajęcia edukacyjne -Jesteśmy bezpieczni! 2015.10.13

Dnia 13 października w ramach programu " Jestem bezpieczny , pomagam innym" oraz " Pierwsza pomoc w przedszkolu"odbyły się zajęcia z udziałem Strażaka, Policjantów, Ratownika Medycznego oraz przyjaciół z Nadleśnictwa Sokołów.

Na sali gimnastycznej zostały przygotowane 4 punkty z zadaniami dydaktycznymi. Na punkcie policyjnym dzieci utrwalały zasady ruchu drogowego, bawiąc się zestawem Autochodzik. Punkt strażacki to tor przeszkód - w ciężkim kasku na głowie i prądownicy w ręku przedszkolaki poradziły sobie doskonale. Ratownik medyczny pokazał ja robić sztuczne oddychanie oraz jak opatrywać rany. Następnie dzieci same na misiach mogły wykorzystać zdobytą wiedzę. Na punkcie Nadleśnictwa dzieci układały gigantyczne przyrodnicze puzzle, rozwiązywały zagadki, odrysowywały kształty zwierząt i liści oraz robiły ludziki z kasztanów, żołędzi i innych darów lasu.  Nauczyły się rozróżniać i nazywać drzewa i ich owoce oraz  zwierząt. Dowidziały się o zagrożeniach w lesie. Na koniec przedszkolaki dostały śliczne odblaski i małe słodkie "co nie co". Pełni wrażeń i zdobytej wiedzy udały się do swoich sal. 

Dziękujemy naszym gościom Sylwestrowi Sawickiemu, Łukaszowi Matkiewiczowi, Karolowi Kruszewskiemu, Marcinowi Kruszewskiemu, Maciejowi Wójcickiemu, Paulinie Zgierun i Piotrowi Krasnodębskiemu a poświęcony czas oraz przekazanie tak ważnej dla dzieci wiedzy.

 

FOTOGALERIA


 

Jesień w lesie - warsztaty plenerowe

2015.10.19

Jesień w lesie - warsztaty plenerowe w ramach programu edukacyjnego pt: ,, Z ekologią zaczynam swój start     w przyszłość - rok jodły" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

       15.10.2015 dla przedszkolaków był dniem pełnym wrażeń. Zaraz po śniadaniu wyjechały autokarami na wycieczkę do leśniczówki na Przeździatce. Celem wizyty w lesie, było sprawdzenie, czy "pani Jesień" już do niego zawitała, bezpośrednia obserwacja jesiennej przyrody oraz uwrażliwianie na piękno jesiennego krajobrazu.
       Na miejscu na przedszkolaków czekali pracownicy Nadleśnictwa Sokołów: p. Małgorzata Wójcicka, p. Maciej Wójcicki  wraz z praktykantami: p. Pauliną Zgierun i p. Piotrem Krasnodębskim oraz Patrycja Zółkowska - edukator. Każda grupa wraz ze swoimi paniami i pracownikami Nadleśnictwa poszła na spacer po lesie poszukiwać śladów jesieni. Pracownicy Nadleśnictwa Sokołów pokazali dzieciom, czym różnią się poszczególne gatunki drzew, a także jak odróżnić drzewo liściaste od iglastego. Opowiadali  o przygotowaniach zwierząt do zimy. Przedszkolaki dowiedziały się także, dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane, zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki.
         Wycieczka do lasu - to obserwacja naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt oraz wspaniałe przeżycia dla dzieci. Dzieci poznawały przyrodę słuchając, dotykając patrząc, m.in. przez lupy. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic: np. poznały czyścicieli lasu (mrówki, żuka gnojowego). Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste,  krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście (tylko te, które same spadły z drzewa), szyszki, trochę mchu, suche igły drzew iglastych, kawałki kory.
         Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, rozpoznawały znane gatunki roślin, wsłuchiwały się   w odgłosy lasu. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne.
        Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń  oraz z leśnymi pamiątkami przedszkolaki wróciły do przedszkola. Na długo wizyta w lesie pozostanie w pamięci dzieci.

 Fotogaleria

 


 

Owady - skrzydlaci sprzymierzeńcy przyrody

2015.10.20

 

W ramach realizacji programu edukacyjnego pt: ,, Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość - rok jodły" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, przybył do naszego przedszkola   pan leśniczy Artur Ślusarczuk . Przeprowadził on w każdej grupie wiekowej spotkanie II warsztatowe "Owady - skrzydlaci sprzymierzeńcy przyrody". Pan Artur w ciekawy sposób opowiadał o pożyteczności  owadów i wpływie ich na przyrodę. Owady są największą grupą zwierząt występujących na Ziemi i są związane z życiem człowieka. Podczas zajęć dzieci miały możliwość obejrzenia sprzętu entomologicznego służącego do łapania owadów oraz przykładowych żerów korników w drewnie. Następnie z wielkim zaangażowaniem, pod opieką pana Artura  same preparowały owady ( motyla, żuka). Z ciekawością obejrzały  zbiory motyli  i zdjęcia różnych gatunków owadów żyjących w Polsce. Mamy nadzieję, że pan leśniczy zaszczepił w naszych dzieciach ciekawość do poznawania świata owadów.

FOTOGALERIA


 

Zajęcia edukacyjno-przyrodnicze

2015.11.20


W ramach realizacji programu edukacyjnego pt: ,, Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość - rok jodły" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie,  zostały  zakupione nowe ciekawe pomoce dydaktyczne, komplety i materiały plastyczne, mikroskop z wyświetlaczem LCD, laptop i aparat fotograficzny. Są to między innymi: gry edukacyjne ( magnetyczna układnka środowisko i ekologia, sortujemy śmieci, ekologiczny recykling, ekologiczne bingo, segrgujemy odpady, kratywna tablica dwustronna, modele owadów itp.), puzzle, plansze dydaktyczne magnesowe. Pomoce te służą nie tylko do zabawy dzieciom, ale przede wszystkim do prowadzenia ciekawych zajęć dydaktycznych. Rozbudzają wyobraźnię i kreatywność dzieci. wpływają na rozwijanie każdej sfery poznawczej dziecka - NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ !!!

Fotogaleria


 

Zabawy badawcze z mikroskopem

2015.11.27

 

Dzieci  uczestniczyły w zajęciach badawczych z mikroskopem. Przedszkolaki poznały działanie mikroskopum, oglądając specjalnie przygotowane preparaty m. in. przekrój łodygi i liście. Mikroskop został zakupiony w ramach  programu edukacyjnego pt: ,, Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość - rok jodły" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 FOTOGALERIA


Podsumowanie Programu Edukacyjnego

2015.12.10

 

 

                

            

                                                                                                                                  

 

Od 01 czerwca do 31 grudnia 2015r. w Miejskim Przedszkolu nr 4 Leśna Kraina realizowany był Program Edukacyjny "Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość – rok jodły" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie: 12 452,00. Wartość całego projektu:14 166,95,  wkład własny Miasta Sokołów Podlaski w kwocie: 1714,95.

Celem projektu było pogłębianie wiedzy uczestników na temat środowiska przyrodniczego i jego ochrony, roli w życiu człowieka i kształtowaniu klimatu, poznaniu lasu jako miejsca inspiracji i odpoczynku.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu przedszkole mogło zakupić między innymi:

 • Laptop z oprogramowaniem,
 • Aparat fotograficzny,
 • Mikroskop z wyświetlaczem LCD,
 • Zestawy wielkich owadów,
 • Kreatywne tablice dwustronne z elementami przyrodniczymi,
 • Interaktywny zestaw – segregujemy odpady,
 • Gry i układanki ekologiczne,
 • Materiały do prac plastycznych.

 

Zakupione  pomoce  przyczyniły się do osiągnięcia założonych celów. Dzięki nim zajęcia były atrakcyjne i nowoczesne. Aparat fotograficzny służy do utrwalania otaczającej nas przyrody oraz  działań realizowanych w programie.  Na bieżąco wykonywane zdjęcia umieszczane są  na stronie internetowej przedszkola i Miasta Sokołów Podlaski. Zakupiony laptop  wykorzystywany jest do tworzenia prezentacji multimedialnych w przedszkolu, przechowywania i oglądania zrobionych zdjęć, utrwalania zdobytej wiedzy, prezentowania filmów i bajek o tematyce ekologicznej. Dzięki temu zajęcia dla dzieci są  atrakcyjniejsze, np. oglądanie przez Internet gniazda rodziny bocianów, bielików, bądź innych gatunków ptaków będących pod ochroną. Mikroskop wyposażony w wyświetlacz LSD umożliwia bezpośrednią obserwację materiałów przyrodniczych małym dzieciom, a atrakcyjne gry edukacyjne utrwalają i rozwijają zainteresowania ekologiczno-przyrodnicze.  Po zakończeniu programu wszystkie zakupione materiały będą służyć  dalszemu utrwalaniu i poznawania otaczającej nas przyrody.

Dnia 7 grudnia 2015 r. w  Leśnej Kraine odbyło się Uroczyste Podsumowanie Programu Edukacyjnego pt.: "Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość – rok jodły".

Honorowymi gośćmi, którzy przybyli na spotkanie byli:

 • Pan Maciej Wójcicki – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Sokołów,
 • Pan Artur Ślusarczuk – leśniczy Nadleśnictwa Sokołów
 • Pani Patrycja Żółkowska – edukator-leśnik
 • Pracownicy oraz rodzice naszych przedszkolaków.

Zebranych powitała pani dyrektor Ewa Zakrzewska która podziękowała wszystkim za zaangażowanie w realizację programu. Zaprosiła do obejrzenia wystawy prac dzieci wykonanych w trakcje jego realizacji. Wystawa została zorganizowana w holu przedszkolnym, gdzie wszyscy odwiedzający przedszkolem mogą podziwiać wspaniałe efekty prac wychowanków.

Zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Sokołów pan Maciej Wójcicki podziękował za możliwość uczestniczenia w realizacji programu edukacyjnego "Z ekologią zaczynam swój start w przyszłość – rok jodły" i wręczył na ręce pani dyrektor plansze edukacyjne Dzika Natura Mazowsza.

Następnie pani Katarzyna Nawacka  przedstawiła sprawozdanie z realizacji programu w formie pokazu multimedialnego.

Kolejnym punktem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez panią Żanetę Wojtczuk i Małgorzatę Steć dzieci zaprezentowały przedstawienie pt. „W harmonii z przyrodą”

Spotkanie to było kolejną okazją do pokazania, że przedszkolaki z Leśnej Krainy to Mali Przyjaciele Lasu.

FOTOGALERIA>>

Miasto Sokołów Podlaski>>