Eko Leśna Kraina

Nasze  przedszkole w terminie od 2 stycznia do 2 października 2023 r.  uczestniczyło w  konkursie  „Ekocyrkularni” popularyzującym wiedzę o gospodarce o obiegu zamkniętym. Konkurs zorganizowany został przez  Urząd Marszałkowski  Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Celem konkursu było przybliżanie dzieciom zasad Gospodarki Cyrkularnej.

W naszym przedszkolu przeprowadziliśmy szereg aktywności edukacyjnych z zakresu szeroko pojmowanej ekologii. Największą  uwagę skupiliśmy na zagadnieniach związanych z zasadami gospodarki cyrkularnej oraz na wdrażaniu jej zasad przy organizowaniu pracy placówki. Nasze przedszkole jest objęte patronatem przez Nadleśnictwo Sokołów, we współpracy z którym realizujemy cykliczne autorskie programy i projekty (m.in. Mali Przyjaciele Lasu). Angażujemy przy tych działaniach całą społeczność przedszkolną i lokalną (np. gry terenowe, warsztaty, ekopikniki). Działania te realizowane są na terenie naszej placówki, a także w Nadleśnictwie. Prowadzimy też działania edukacyjne wpływające na wzrost świadomości ekologicznej rodzin z Leśnej Krainy.

Współpraca z Nadleśnictwem Sokołów, instytucjami i społecznością lokalną:

- objęcie patronatem przedszkola przez Nadleśnictwo Sokołów,

- nadanie imienia Leśna Kraina,

- organizowanie cyklicznych wycieczek do lasu (Rezerwat Śnieżyczka, Holendernia, Las Przeździecki zima/wiosna/lato/jesień),

- realizowanie autorskich programów i projektów edukacyjnych "Mali Przyjaciel Lasu",

- organizowanie rodzinnych Leśnych Gier Terenowych (Od nasionka do drzewa),

- tworzenie ścieżek edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa i przedszkola,

- dokarmianie zwierząt leśnych,

- sadzenie drzew w lesie i na terenie przedszkola,

-rozdawanie sadzonek społeczności lokalnej,

- prowadzenie warsztatów dla dzieci i rodziców przez leśnych edukatorów (Drugie życie drzew),

- organizowanie rodzinnych konkursów ekologicznych (Eko- zabawka),

- dajemy drugie życie (przekazanie maskotek dla chorych dzieci na oddział onkologiczny,  zbiórka nakrętek,  makulatury i butelki PET),

- uczymy segregować śmieci (warsztaty dla dzieci i rodziców, spotkania z ekoedukatorami z Urzędu Miasta i Nadleśnictwa Sokołów),

- bierzemy udział w akcjach (Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi i Dzień Drzewa, Światowy Dzień Mycia Rąk i Dzień Dentysty),

- organizujemy ogólnopolskie programy edukacyjne (Czyste powietrze wokół nas,  Skąd się biorą produkty ekologiczne?, Mamo, Tato wolę wodę, Kubusiowi Przyjaciele Natury).

Zapraszamy do obejrzenia relacji z naszych działań.

Ekocyrkularni