Przedszkole w Ruchu

http://www.przedszkole4.az.pl/foto/szkola%20w%20ruchu.jpg                                                      ../foto/mini/mprzedszkole w ruchu.jpg

ROK 2013/2014
 został ogłoszony przez
Ministra Edukacji Narodowej Rokiem Szkoły w Ruchu.
Ambasadorem akcji „Ćwiczyć każdy może”
jest Marcin Gortat, znany polski koszykarz.
W trosce o właściwy rozwój naszych wychowanków, a także dbając o kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków prozdrowotnych nasze przedszkole LEŚNA KRAINA w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może" przeprowadziło szereg działań  związanych z aktywnością fizyczną wśród naszych przedszkolaków i ich rodzin.


OTRZYMALIŚMY TYTUŁ MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

"PRZEDSZKOLE W RUCHU"

Miejskie Przedszkole nr 4 Leśna Kraina w Sokołowie Podlaskim otrzymało wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym, którego organizatorem było Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Temat konkursu to: Odbijamy i podrzucamy! Wszystko, co okrągłe, lekkie, co odbijać i podrzucać się da! Głową, nogą, ręką! I zliczamy! Kto ile, kto więcej i wspólny wynik nasz! :-)

Nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także DYPLOM z podpisem Pani Minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej to wielkie wyróżnienie dla naszej placówki.

Jesteśmy dumni, że imię LEŚNEJ KRAINY mogliśmy rozsławić na terenie kraju.

Naszym przedszkolakom, autorce zdjęcia - Pani Grażynie Rydzewskiej, a także Pani Małgorzacie Steć i Pani Monice Hilaruk - osobom odpowiedzialnym za techniczną obróbkę fotografii serdecznie gratulujemy życząc dalszych sukcesów !


 
Obszar 8 GIMNASTYKA Z RODZICAMI Fotogaleria
 
 
         W wiosenny marcowy poranek do Leśnej Krainy licznie przybyli Rodzice dzieci z grup „Słoneczka” i „Krasnale”, aby wspólnie ze swoimi dziećmi, wychowawcami i Panią Dyrektor Ewą Zakrzewską wziąć udział w zajęciach otwartych. Odbyły się one w sali gimnastycznej zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej nr 2.
„Gimnastyka to zabawa. Ćwiczyć z nami, fajna sprawa” – to temat przewodni spotkania, które było jednym z działań podjętych przez naszą placówkę w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może”. Spotkanie to rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu Leśnej Krainy, tak dobrze znanego całej społeczności przedszkolnej. Po wspólnym miłym powitaniu przyszła pora na wspólną rozgrzewkę pt. „Wesoła gimnastyka”. Wielką atrakcją okazały się wesołe zabawy w trzech kącikach specjalnie przygotowanych na to spotkanie. W kąciku literackim dzieci wspólnie z Rodzicami miały okazję nauczyć się na pamięć wierszyka o tematyce sportowej metodą prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej przy pomocy pluszowych misiów. Kącik plastyczny to miejsce, w którym dzieci ze swoimi Rodzicami mogły wykazać się sprawnością manualną podczas wykonywania sportowej pracy plastycznej z wykorzystaniem plasteliny. I pozostał jeszcze kącik sportowy, w którym zgromadzony został sprzęt sportowo- rekreacyjny. To tam nasi Goście ze swoimi pociechami mogli sprawdzić swoją kondycję fizyczną przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Radosne uśmiechy na buziach wszystkich to gwarancja wspaniałej zabawy i przemiłej atmosfery. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały „Medale Sportowca”, a Rodzice podziękowania w formie pięknych kolorowych dyplomów. Wielką niespodziankę dla naszej Pani Dyrektor przygotowali dzieci, rodzice i nauczyciele. Wręczyli oni Pani Ewie Zakrzewskiej puchar jako wyraz wielkiej sympatii i życzliwości.
Ogromne wyrazy uznania należą się też organizatorom spotkania: Grażynie Rydzewskiej, Monice Hilaruk i Żanecie Wojtczuk za pomysłowość i wielkie zaangażowanie
w przygotowanie spotkania.
 Nie możemy zapomnieć w tym miejscu o Rodzicach, którzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania tak licznie przyjmując nasze zaproszenie.
Zajęcia otwarte to kolejny dowód owocnej współpracy całej społeczności przedszkolnej.

 Obszar 1 WIOSNA, ACH TO TY!!! Fotogaleria
 
Spragnieni ciepła i zieleni w marcowy poranek przedszkolaki z Leśnej Krainy wybrały się na plac przedszkolny, aby ostatecznie pożegnać zimę. Pod czujnym okiem zaprzyjaźnionych z naszą placówką strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej „Cukrownia” spalili w ogniu Marzanny przygotowane wspólnie z wychowawcami. Zwyczaj palenia lub topienia Marzanny to obrzęd, który znany jest już od co najmniej XV wieku. Marzanna to kukła przedstawiająca słowiańską boginię, która symbolizowała zimę. W rytualny sposób palono ją bądź topiono w czasie wiosennego święta Jerzego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten miał zapewnić także urodzaj w nadchodzącym roku.

      Leśna Kraina z każdą chwilą coraz bardziej pachniała wiosną. Korytarz i sale przedszkolne zostały pięknie udekorowane, zakwitły w nich pachnące wiosenne kąciki. Z daleka słychać było wesołe wiosenne piosenki przedszkolaków, którzy ubrani w wiosenne barwy cieszyli się z przybyłej pory roku…
Następnie z przepięknymi kolorowymi kwiatami w rękach wyruszyły w barwnym korowodzie, aby razem z innymi cieszyć się, że przyszła upragniona WIOSNA. Napotkanym przechodniom wręczały piękne kwiaty wraz z wiosennymi życzeniami. Dzięki nim w sercach i na twarzach wielu zaświeciło słońce.
Wszyscy mamy nadzieję, iż starania najmłodszych okażą się skuteczne i już wkrótce zieleń i słońce będą gościły nie tylko w naszych sercach, ale również w przyrodzie na długo.
Zabawy na świeżym powietrzu to kolejne działanie w ramach akcji "Ćwiczyć każdy może".

 
 Obszar 1 PRZEDSZKOLAKI TAŃCZĄ ZUMBĘ Fotogaleria


          "Zumba” - zajęcia taneczne dla naszych przedszkolaków to kolejne działanie zorganizowane w Leśnej Krainie w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może” ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej. Poprowadziła je instruktorka fitness Pani Urszula Skupiewska współpracująca z naszą placówką. Dzieci zapatrzone w prowadzącą tańczyły i śpiewały znane im piosenki w radosnej atmosferze.
         Zumba – współczesny hit klubów fitness uświadomił przedszkolakom z Leśnej Krainy, że aktywność fizyczna to nie tylko ćwiczenia, ale również taniec oraz radosna zabawa. Ten nietypowy rodzaj fitnessu pozwala propagować wśród wychowanków zdrowy styl życia oraz naturalną niewymuszoną aktywność ruchową. Pozwala ona rozwijać również koordynację, równowagę, pamięć, kreatywność oraz poczucie własnej wartości, a także pewność siebie. Jesteśmy przekonani, że nie były to ostatnie zajęcia Zumby w Leśnej Krainie.

 Obszar 3 PRZEDWIOŚNIE W REZERWACIE ŚNIEŻYCZKI Fotogaleria
 
 
          Nasze przedszkolaki z Leśnej Krainy jako MALI PRZYJACIELE LASU wyruszyły w marcowe przedpołudnie do Rezerwatu Przyrody „Śnieżyczki” na terenie leśnictwa Repki, aby móc podziwiać polanę kwitnących śnieżyczek przebiśniegów. W towarzystwie zaprzyjaźnionych pracowników Nadleśnictwa Sokołów: Pana Jerzego Tomczuka i Pani Patrycji Żółkowskiej mieli okazję podziwiać przepiękny pejzaż. Śnieżne dywany pośród gołych pni drzew, które o tej porze roku nie posiadają jeszcze liści, budzą wielki zachwyt. Dostarczają niezapomnianych  wrażeń dla oczu spragnionych zieleni po długiej zimie. Dzieci z grupy „Krasnale” i „Wiewiórki” wraz ze swoimi opiekunami dowiedziały się ciekawych informacji na temat tych zwiastunów wiosny. Mogły aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu ciesząc się z nadchodzącej wiosny. Wróciły do przedszkola pełne radości, bo przecież spacer leśnymi ścieżkami to dla wielu z nas najlepszy sposób na relaks. Otoczeni cichym szmerem budzącego się lasu i wesołym ptasim świergotem możemy znaleźć lekarstwo na codzienny pośpiech i szarość.

Obszar 1 WALENTYNKI NA SPORTOWO Fotogaleria
 
 
           Walentynki są okazją do wyrażania sobie uczuć. To dzień, w którym obdarowujemy się upominkiem, kartką czy liścikiem. Skłania nas on do okazania ukochanej osobie, jak bardzo nam na niej zależy, jak mocno ją kochamy. 14 lutego w Leśnej Krainie ubrani w czerwone stroje wszyscy fantastycznie się bawiliśmy przy piosenkach, które dzieci dobrze znają, a skoczna muzyka zachęcała do wspólnych tańców w sali przedszkolnej. Nie zabrakło również wielu walentynkowych zabaw i słodkich niespodzianek. Atrakcją okazały się sportowe konkurencje w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może”. Dzieci bawiły się pokonując tor przeszkód, poruszając się slalomem wędrując tunelami i skacząc po „kamieniach”. To kolejne działanie zorganizowane w naszym przedszkolu w „Roku Szkoły w Ruchu”. Przedszkolaki wykonały również serduszka dla ukochanych osób, które były symbolem miłości, przyjaźni, dobroci i pomocy innym.
    Dzień ten minął w atmosferze miłych słów, gestów i uśmiechów na twarzach nie tylko dzieci, ale i całego przedszkola.
 
Obszar 1 PRZEDSZKOLIADA- ZAWODY SPORTOWE Fotogaleria


            Sportowa impreza cieszy się coraz większą popularnością. W „VI edycji Przedszkoliady”, która odbyła 13.02.2013r na hali sportowej do wspólnej zabawy zgłosiło się aż 14 przedszkoli.
Podczas spotkania przedszkolaki mogły wyzwolić ruchową energię oraz nacieszyć się pierwszymi sportowymi startami.  Było dużo wrażeń, wspólne zdjęcia i okrzyki. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki upominek.
„Przedszkoliada ” to doskonała forma urozmaicenia sportowego życia maluchów, integracja z rówieśnikami z innych placówek, a przede wszystkim doskonała zabawa dla wszystkich uczestników. Czekamy na kolejną edycję „Przedszkoliady”, tym razem na basenie.
Przedszkoliada była jednym z działań podejmowanych w związku z Ogólnopolską Akcją Ministra  Edukacji Narodowej" Ćwiczyć każdy może" /Rok Szkoły w Ruchu/.


Obszar 8 ZIMOWE ZABAWY Z RODZICAMI Fotogaleria 1 Fotogaleria 2 Fotogaleria 3 Fotogaleria 4
 
Za oknem panuje zimowa aura. Gdzie tylko okiem sięgnąć – wszędzie biało. Z zimy najbardziej cieszą się dzieci. Jest dużo śniegu i wreszcie można poszaleć: czy to na sankach, lepiąc bałwana, czy walcząc na śnieżki.
Podczas wspólnych zabaw na śniegu z udziałem Rodziców nie zabrakło zjazdów na sankach, które są możliwe dzięki bezpiecznej górce znajdującej się na placu szkolno-przedszkolnym. Wielkim powodzeniem cieszyły się aniołki odbijane na śniegu, slalom czy wesoła gimnastyka na białym puchu. Uciechom i radości naszej całej przedszkolnej społeczności nie było końca. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do przedszkola na ciepłą herbatkę.
Zimowe zabawy z rodzicami były jednym z działań podejmowanych w związku z Ogólnopolską Akcją Ministra Edukacji Narodowej" Ćwiczyć każdy może" /Rok Szkoły w Ruchu/.
 
MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY!- PROPOZYCJE ZABAW Fotogaleria

Dla naszych kochanych rodziców!!!
Pomysły na zimowe zabawy z dzieckiem na śniegu
Zimowe zabawy z dzieckiem na śniegu doskonale dotleniają oraz hartują organizm. Kto z nas nie pamięta szaleńczych zjazdów na sankach, robienia orłów na śniegu czy rzucania śnieżkami do celu? Za oknem z dnia na dzień przybywa śniegu, który dzieci przecież uwielbiają. To świetna okazja, aby zażyć z dzieckiem ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc. Poniżej proponujemy wiele różnych zabaw dla dzieci i rodziców – sprawdź, które waszej rodzinie dostarczą najwięcej radości.
 
Pomysły na zimowe zabawy z dzieckiem
•    Sanki – Wystarczy tylko spora górka, sanki  i zabawa gotowa (zapraszamy na górkę przy przedszkolu czynna całą dobę). By uatrakcyjnić zabawę, dzieci mogą mieć za zadanie pokonanie specjalnie przygotowanego slalomu lub rywalizować w  konkursie na najdłuższy zjazd! Warto również wykorzystać taką zabawę w celu ćwiczenia orientacji malucha. Dziecko siedzi na sankach i zasłania sobie oczy, zaś druga osoba ciągnie pojazd do wyznaczonego celu. Kiedy dziecko uzna, że dotarli już na miejsce woła stop. Wygrywa ta osoba, która powie stop we właściwym momencie.
•    Igloo – Które dziecko odmówiłoby sobie przyjemności zbudowania prawdziwego i jedynego w swoim rodzaju domku ze śniegu? Tym bardziej, że taka zabawa wymaga współpracy i jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu dla całej rodziny! Dodatkowo warto wyciągnąć z szafy łopatki, wiaderka i... foremki do piasku. Śnieg to bardzo plastyczny surowiec, z którego można ulepić nie tylko bałwana, ale także wyczarować fantastyczne figurki, zamki czy prawdziwe lodowe rzeźby.
•    Rzucanie do celu – Zabawa w śnieżki w nieco innej formie. Na początek dziecko powinno ulepić zapas śnieżek. Następnie, każda osoba rzuca do wyznaczonego celu, mając po 3 próby. Wygrywa ta osoba, której śnieżki wylądują najbliżej wyznaczonego celu.
•    Tropienie – To prawdziwa gratka dla ciekawych świata maluchów. Najpierw rodzice zostawiają na śniegu swoje ślady. Warto, by tor był nieco zawiły, pełen przeszkód (zaspy na które trzeba się wspiąć; drzewa, które trzeba okrążyć; chodnik, który trzeba przeskoczyć). Na końcu toru warto ukryć jakiś skarb lub zabawkę, którą koniecznie trzeba uratować. Zadaniem malucha jest odnalezienie zguby, w jak najkrótszym czasie. Tę zabawę warto również zmodyfikować. Niech jedno z rodziców zacznie poruszać się po śniegu, zaznaczając swoje ślady. Zadaniem dzieci jest poruszanie się gęsiego za rodzicem, starając się postawić stopę tak, by zgrywała się ona ze śladem rodzica. Niektóre kroki mogą wymagać przeskakiwania niewielkich odległości, czy poruszania się na jednej nodze.
•    Orzełki na śniegu – To najbardziej popularna śniegowa zabawa. Dzieci kładą się na śniegu na plecach, ruszając rękami i nogami. W taki sposób powstają na śniegu fantastyczne rysunki. Gdy dzieci jest więcej warto zakryć jednemu z nich oczy, po czym kazać zgadywać, kto narysował danego orzełka.
•    Goniony – Każdy z uczestników zabawy zahacza rękawiczkę o cholewkę buta, tak by część wystawała na zewnątrz. Zadaniem jest zebranie jak największej ilości rękawiczek, goniąc innych uczestników zabawy. Wygrywa ten, kto zgromadzi ich najwięcej.
•    Zgadywanka – Jednemu z uczestników zabawy wiążemy oczy szalikiem. Następnie podajemy rękawiczki i każemy zgadnąć do kogo one należą. By zabawa była bardziej atrakcyjna dziecko może również zgadywać jaki kolor miała dana rękawiczka.
 
Obszar 8 ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA NA SPORTOWO Fotogaleria 1 Fotogaleria 2
 
          Styczeń to zimowy miesiąc pełen mroźnych dni. W tym wydawałoby się smutnym miesiącu są dwa niezwykłe, wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. To dzień 21 i 22 stycznia, kiedy obchodzimy Święto Babci i Dziadka.
     24.01.2014 r. Leśną Krainę odwiedzili zacni Goście, którzy wyczekiwani byli od samego rana. Uroczyste spotkanie z udziałem Babć i Dziadków rozpoczęła Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 4 - Pani Ewa Zakrzewska. Podkreśliła ona wielką rolę, jaką odgrywają Babcie i Dziadkowie w życiu każdego z nas. Życzyła, aby zawsze byli osobami wyjątkowymi, takimi, które kocha się dlatego, że po prostu są.
    Po uroczystym wstępie przyszła pora na małych artystów. Babcie  i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Dzieci poprzez wiersz, piosenkę, taniec i grę na instrumentach mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia. Podczas spotkania panowała miła, rodzinna atmosfera. Mali artyści z przejęciem odgrywali swoje role, a czcigodni Goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod swoim adresem. Na twarzach Babć i Dziadków malowały się wzruszenie i radość. Przemiłą niespodzianką dla Gości okazały się wesołe zabawy z wnuczkami. Rozpoczęła je piosenka "Wesoła gimnastyka", którą wnuczęta i dziadkowie wspólnie ilustrowali ruchem. Włączając się w Ogólnopolską Akcję Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" (Rok Szkoły w Ruchu) nie zabrakło na spotkaniu konkurencji sportowych, w których Babcie i Dziadkowie mogli wykazać się wspaniałą sprawnością fizyczną (przeciąganie liny, noszenie tacy ze śniadaniem dla babci, przejście po równoważni, rzucanie do celu, itp).
    Po zmaganiach sportowych przyszła pora na upominki i całusy. Dzieci obdarowały przybyłych Gości własnoręcznie wykonanymi prezentami, które przygotowały podczas zajęć dydaktycznych. Następnie wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Rodziców naszych przedszkolaków, którym składamy gorące podziękowania za pomoc w przygotowaniu tak wspaniałej uroczystości.
Dzień Babci i Dziadka na sportowo w ramach  działań podejmowanych w związku z Ogólnopolską Akcją Ministra Edukacji Narodowej" Ćwiczyć każdy może" /Rok Szkoły w Ruchu/.
 
Obszar 1 POSTACIE BAJKOWE ĆWICZĄ Z NAMI Fotogaleria 1 Fotogaleria 2
 
 
              "POSTACIE BAJKOWE ĆWICZĄ Z NAMI" - pod takim hasłem w tym roku odbyła się choinka noworoczna w Leśnej Krainie.  Wszystkie przedszkolaki poprzebierały się w piękne, kolorowe i bajkowe stroje. Na balu bawiły się księżniczki, Indianie, supermeni, piraci, elfy i wróżki. Realizując Ogólnopolską Akcję Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" (Rok Szkoły w ruchu) zabawa przy skocznej muzyce przeplatana była konkurencjami sportowymi: skok w workach, bieg slalomem na czas, przejście na czworaka przez tunel, rzut woreczkiem do celu, przeciąganie liny, przejście po równoważni, itp. Zdrowa rywalizacja, dopingowanie siebie nawzajem i radość na dziecięcych buziach stworzyły wspaniałą atmosferę. Nie zabrakło ćwiczeń fitness, które poprowadziła pani Urszula Skupiewska. Na bal choinkowy przybył również szczególny gość – Mikołaj, którego przedszkolaki  przywitały wesołym i głośnym śpiewem  piosenki „Mikołaj”. Gość z Laponii rozdał dzieciom prezenty, wziął udział w ćwiczeniach fitness i tańcach, a żegnając się zapewnił, że powróci do Leśnej Krainy już za rok.
Bal postaci z bajek ćwiczą z nami w ramach działań podejmowanych w związku z Ogólnopolską Akcją Ministra Edukacji Narodowej" Ćwiczyć każdy może" /Rok Szkoły w Ruchu/.
 
BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS ZABAW ZIMOWYCH- SPOTKANIE Z POLICJANTEM Fotogaleria
 
            Dbając o bezpieczeństwo naszych dzieci w przedszkolu,  jak i w czasie wolnym dnia     17. stycznia w Leśnej Krainie odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z udziałem policjanta Dariusza Tomczuka na temat "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych".
     Funkcjonariusz policji przypomniał o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych oraz jak ich unikać. Omówił  z dziećmi zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegał  przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach, a także przed zjeżdżaniem z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic. Funkcjonariusz  udzielił wskazówek, jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Przypominał także dzieciom, że nie należy ufać obcym ludziom, trzeba unikać kontaktów z bezpańskimi psami i należy nosić elementy odblaskowe.
Dzieci z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyły w spotkaniu. Składamy gorące podziękowania Panu Dariuszowi Tomczukowi za wizytę i już z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Spotkanie zorganizowano w ramach realizacji  Ogólnopolskiej  Akcji Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może" /Rok Szkoły w Ruchu/. Której głównym celem jest : rozwijanie umiejętności dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo poprzez stwarzanie warunków do kształtowania zachowań prozdrowotnych.
 
Obszar 1 ZAJĘCIA Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ Fotogaleria
 

            Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu wymaga stosowania metody spójnej i zindywidualizowanej. O ile jest to możliwe u dzieci szkolnych, których poziom intelektualny pozwala im skupić się na swoich ćwiczeniach i zrozumieć własny problem zdrowotny, o tyle przedszkolaki nie są w stanie w takiej formie uczestniczyć. Zajęcia te stanowić powinny raczej zorganizowaną formę aktywności ruchowej z elementami gimnastyki korekcyjnej, które wspierają proces posturogenezy dzieci w wieku wczesnego dzieciństwa.
Dla tej grupy najwłaściwszym rodzajem prowadzenia zajęć są zabawy, gry ruchowe oraz dodatkowo rozwijające wyobraźnię opowieści ruchowe.
Według słów autora książki „Gry i zabawy ruchowe” Romana Trześniowskiego „Zabawa jest frapującym dopełnieniem życia, a nawet samym życiem, które bez zabawy stałoby się ubogie, niepełne i nieciekawe”. Ta forma aktywności dla przedszkolaka stanowi silny bodziec wpływający na jego rozwój  fizyczny. Ma ona istotny wpływ na rozwój kośćca i układu mięśniowego. Dziecko uczy się nowych umiejętności ruchowych, wyrabia sobie siłę, wytrzymałość, koordynację ruchową oraz szybkość. Prócz właściwości motorycznych zabawa rozwija również myślenie przyczynowo – skutkowe, uczucia społeczne i ma duży wpływ na jego rozwój intelektualny. Ponadto dzięki niej aktywność ruchowa dziecka znajduje najbardziej naturalne i swobodne ujście.


Obszar 1  ZAJĘCIA RYTMICZNE  W LEŚNEJ KRAINIE Fotogaleria
 

          Ważnym i podstawowym zadaniem umuzykalniania dzieci w wieku przedszkolnym jest dostarczanie im radości płynącej z kontaktu z muzyką.
Dzięki zajęciom rytmicznym rozwijamy u dzieci umiejętności praktyczne: śpiewu, sprawności ruchowej, gry na instrumentach, a także pewnej umiejętności tworzenia i słuchania muzyki, kreowanie twórczej i aktywnej postawy, wzbogacanie przeżyć i wyobraźni, kształtowanie zdolności współpracy, postaw społecznych i moralnych. Możliwości emocjonalnego przeżywania muzyki (uwaga, wyobraźnia, ogólna wrażliwość emocjonalna, pamięć oraz czynniki specjalne: słuch muzyczny i poczucie rytmu).
Muzyka służy również ogólnemu rozwojowi dziecka: fizycznemu, intelektualnemu, emocjonalnemu, estetycznemu.
Każde dziecko nosi w sobie muzykę spontaniczną, ma potrzebę muzycznej zabawy, śpiewu, gry, tańca, tworzenia własnych śpiewanek.
Kontakt z muzyką rozwija aktywną i twórczą wyobraźnię. Improwizacje muzyczne, ruch z muzyką itp., żywo angażują dziecięcą wyobraźnię, aktywizują myślenie.
Reasumując, można powiedzieć, że kontakty z muzyką poruszają wszystkie procesy poznawcze dziecka: od najprostszych – spostrzeganie poprzez klasyfikowanie, aż do ocen estetycznych (wartościowania). Wynikiem słuchania muzyki jest radość obcowania z muzyką, satysfakcja z działania podczas własnej ekspresji.
Kinga Lewandowska (psycholog i muzyko terapeuta) w swojej książce „Muzykoterapia dziecięca” zwraca uwagę, że zdolności muzyczne, obok zdolności rysunkowych należą do taj grupy zdolności specjalnych, które rozwijają się najwcześniej.
Niezależnie od poziomu rozwoju dziecko akceptuje różne formy kontaktu z muzyką. Chętnie jej słucha i uczestniczy w zabawach ruchowo-muzycznych, jak również chętnie tworzy własne śpiewanki.


Obszar 6 LEŚNA KRAINA TO DRUGI DOM Fotogaleria
 
 
           Dzieciństwo kojarzy nam się z zabawą, która rozwijała w nas dziecięcą  wyobraźnię, zachęcała do  kreatywnych działań, z radością i uśmiechem, który nigdy nie schodził z naszej buzi,  a przede wszystkim z miłością, dzięki której mogliśmy czuć się beztrosko i bezpiecznie. Większość z nas tak właśnie wspomina te dziecięce lata, ale czy zawsze to doceniamy? Musimy pamiętać, że wokół nas jest dużo dzieci, które oddałyby bardzo wiele, aby doświadczyć takich cudownych chwil. Możemy sprawić, aby choć przez chwilę na buziach tych dzieci zagościły uśmiech i radość.
 Taki cel przyświecał przedszkolakom, wychowawcom i rodzicom z Miejskiego Przedszkola nr 4 Leśna Kraina w Sokołowie Podlaskim, którzy zaprosili do swojej placówki wychowanków z Domu Dziecka na Zielonym Wzgórzu w Kisielinach Kucych. Tym samym już po raz 4. zainaugurowali akcję „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”. Od połowy listopada cała społeczność przedszkolna gromadziła słodycze, aby przekazać je przybyłym gościom.
Dzień 6. grudnia w Miejskim Przedszkolu nr 4 był czasem pełnym radości, ciepła rodzinnego wypełnionym uśmiechami i gestami życzliwości. Dzieci wraz z wychowawczynią - panią Anetą Danilczuk powitała dyrektor Leśnej Krainy Pani Ewa Zakrzewska. Spotkanie mikołajkowe rozpoczęło się odśpiewaniem  hymnu  Leśnej Krainy. Następnie przyszła pora na przepiękne występy najstarszej grupy przedszkolnej 6-latków, przygotowane pod kierunkiem Pani Edyty Chodowiec i Pani Małgorzaty Steć. Zaprezentowały się one w leśnym przedstawieniu „Król Borowik”. W kolorowych strojach dostarczyły wszystkim obecnym wielu radości i wzruszeń. Po części artystycznej rozpoczęła się mikołajkowa spartakiada, która miała miejsce w sali gimnastycznej zaprzyjaźnionej z przedszkolem Szkoły Podstawowej nr 2. Wesołej i zdrowej rywalizacji towarzyszyły radość i okrzyki zadowolenia.
 
Obszar 1 MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY Fotogaleria
 
 
                  6. grudnia był dniem pełnym wrażeń dla dzieci z grupy Misie. Po skończonej zabawie z Mikołajem wzięliśmy udział w „Mikołajkowym Turnieju Sportowym”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2. który wszedł na stałe do kalendarza imprez rekreacyjno-sportowych naszego przedszkola. Uczniowie z klas I-III oraz przedszkolaki ubrane w czerwone bluzeczki i w mikołajkowe czapeczki zmagały się z różnymi konkurencjami. Rywalizowaliśmy między innymi: w biegu z prezentem Świętego Mikołaja, slalomie, w skokach w workach.  Zawody  były wspaniałą zabawą propagującą aktywność ruchową. Miały również na celu integrację przedszkolaków i uczniów. Na zakończenie imprezy wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
 
Obszar 1 MISIE ĆWICZĄ Z NAMI Fotogaleria
 
 
25. listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
        Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z nas ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu, czy wreszcie – może to być jeden z wielkich i sławnych misiów, o których mówi się wszędzie głośno niemal w każdej części świata: Kubuś Puchatek,  Miś Uszatek, Miś Colargol. Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię, a może to być Miś zupełnie bez imienia.

    25. listopada Leśna Kraina zamieniła się w Krainę Pluszowych Misiów. Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola swoje ukochane maskotki. Prezentowały je swoim koleżankom i kolegom podczas wesołych zabaw. Przy dźwiękach skocznej muzyki tańczyły i pląsały ze swoimi przytulankami. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, podczas którego dzieci mogły skosztować misiowych przysmaków. Dzieci nie kryły swojej radości widząc szczęśliwe pysie swoich pluszowych przyjaciół. Zapewniły, że w podróż do Leśnej Krainy zabiorą je jeszcze nie raz.

STO LAT MISIU!

 
Obszar 1 SPORTOWA WYCIECZKA DO SALI ZABAW Fotogaleria
 
 
                 W czwartkowy poranek, 21. listopada małe przedszkolaki z grupy "Słoneczka" i "Krasnale" wybrały się w niezwykłą podróż. Po pysznym śniadaniu pięknym żółtym autokarem wyruszyły w nieznane. Celem wyprawy były Siedlce, a w nich sala zabaw "Młynek". Kiedy znalazły się wewnątrz, ich oczom ukazała się bajecznie kolorowa przestrzeń wypełniona basenem z piłeczkami, zjeżdżalniami tubowymi, trampoliną, wystrzałowymi armatkami pneumatycznymi. Wielką atrakcją okazała się karuzela o nazwie PALMA KOKOSOWA, na której nietrudno było o kokosowy zawrót głowy. Nie zabrakło też śmiałków, którzy próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej. Ogromnym powodzeniem cieszyły się też samochodziki, bujaki i plastikowe mega klocki. Radość dzieci była wielka, świadczyły o tym roześmiane i szczęśliwe buzie naszych przedszkolaków.
    Zabawa w MŁYNKU to znakomity sposób na wesołe i całkowicie bezpieczne spędzenie wolnego czasu. Zapewniamy, że wrócimy tu na pewno.

Obszar 1 LEŚNA KRAINA NA ŚWIĘCIE DRZEWA Fotogaleria
 
 
                W piątek 15. listopada Mali Przyjaciele Przyrody z Miejskiego Przedszkola nr 4 Leśna Kraina zostali zaproszeni do lasu w Repkach na podsumowanie zajęć warsztatowych „Rok drzewa- sosna pospolita” zorganizowanych przez Nadleśnictwo Sokołów. Przedszkolaków przy płonących ogniskach  przywitali: Pan Nadleśniczy Nadleśnictwa Sokołów Robert Płocki i Pan Maciej Wójcicki zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Sokołów.  Wśród zaproszonych gości były również: Pani Mira Płocka- Dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Siedlcach i Pani dr Krystyna Nowicka - Falkowska, wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczo- Humanistycznym w Siedlcach.
Spotkanie to było podsumowaniem warsztatów, w których brały udział szkoły podstawowe i  przedszkole Leśna Kraina, za które dzieci otrzymały dyplomy i nagrody a placówki podziękowania. Przedszkolaki z MP4 zasadziły swoją sadzonkę sosny pospolitej. Po  części oficjalnej mogli samodzielnie upiec kiełbaskę na ogniu. Następnie rozpoczęła się zabawa, do której zaprosiła dzieci pani Mira Płocka. Dzieci wraz z wychowawcami wykazali się sprawnością fizyczną podczas ”skoków po krążkach” wyciętych z sosny. Atrakcją dla dzieci było pokazanie ruchem i mimiką różnych gatunków drzew. Dzieci miały możliwość swobodnych zabaw w lesie: biegały, kładły się na trawę, dotykały drzewa, bawiły się w chowanego. Spotkanie to było okazją do uświdomienia dzieciom znaczenia i korzyści płynacych ze  spędzania czasu na świeżym powietrzu, obcowania z przyrodą. Wychowankowie MP4 wzięli również  udział  w konkursach: rozpoznawania pędów iglastych, drzew po korze, rozpoznawania owadów i zwierząt przygotowanych przez  Nadleśnictwo Sokołów. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać wystawę prac plastycznych pt. „Sosna pospolita”, wśród których znajdowały się prace wychowanków Leśnej Krainy.
 
Obszar 6 "CZERWONE JABŁUSZKO"- ZAWODY SPORTOWE Fotogaleria
 
            Biesiada Jesienna " Czerwone Jabłuszko" tak bardzo spodobała się przedszkolakom, że postanowiły na następny dzień zaprosić starszych kolegów ze Szkoły Podstawowej nr 2, aby wspólnie miło spędzić czas. W czwartek przed godziną 11.00 w sali gimnastycznej do zabawy przystąpiły " Misie", " Wiewiórki", " Krasnale" oraz trzy pierwsze klasy ze szkoły: Ia, Ib i Ic wraz z wychowawcami. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu przedszkola przez wszystkie drużyny. Wychowawcy przedszkola ze wzruszeniem patrzyli na absolwentów, którzy pieknie włączyli się do wspólnego śpiewu. Każda drużyna zaprezentowała swoją piosenkę tematycznie nawiązującą do " Czerwonego jabłuszka". Następnie dzieci wzięły udział w 3 konkurencjach, otrzymując za nie punkty w postaci jabłek. Nie zabrakło też zabawy dla wychowawców: jedzenie jabłka na czas. Radości podczas spotkania nie było końca. Zakończyło sie ono wręczeniem pysznych jabłek każdemu dziecku.
Przedszkolaki i pierwszoklasiści wyrazili chęć, aby takie spotkania odbywały się częściej.
 
Obszar 8  "CZERWONE JABŁUSZKO"- BIESIADA Z RODZICAMI Fotogaleria
 
 
               Środa 16.10.2013r była pełna uśmiechu i radości. Do Leśnej Krainy przybyły całe rodziny ubrane na czerwono - zielono, by wziąć udział w zabawach i konkursach związanych z jabłuszkiem. Celem spotkania było:
•        integracja środowiska rodzinnego i przedszkolnego,
•        stwarzanie dobrej zabawy i miłej atmosfery,
•        nabywanie właściwych nawyków higienicznych i żywieniowych,
•        wspomaganie rozwoju fizycznego.
 Każda grupa zaprezentowała  swją piosenkę z ilustracją ruchową: Słoneczka - "Małe czerwone jabłuszko", Krasnale - "Rumiane jabłuszko", Wiewiórki - "Czerwone jabłuszko-ludowo"  i Misie- "W sadzie" .
Dzieci i rodzice byli podzieleni na cztery grupy, każda grupa zdobywała punkty - jabłka do koszyka. Konkurencje przebiegały w atmosferze zdrowej sportowej rywalizacji. Wszyscy wspaniale się bawili, czym  zasłużyli sobie na słodki poczęstunek: szarlotkę i sok jabłkowy.
Cała społecznośc przedszkolna wyraziła chęć, aby takie spotkania odbywały się częściej. Odtąd CZERWONE JABŁKO będzie dla nich symbolem zdrowego stylu życia i wesołej zabawy.
Dziękujemy rodzicom za pyszne ciasta jabłkowe oraz miło spędzone popołudnie na wspólnej zabawie.
 
Obszar 6 "SOSNA"- RODZINNY KONKURS FOTOGRAFICZNY Fotogaleria
 
 Leśna Kraina we współpracy z Nadleśnictwem Sokołów zorganizowała Rodzinny Konkurs Fotograficzny pod hasłem "Sosna". Dzięki  temu działaniu całe rodziny przedszkolne miały możliwiość wspólnego spędzania czasu na łonie natury. Ich zadaniem było wykonanie fotografii sosny. Ku naszej ogromnej radości konkurs spotkał się z wielkim zainteresowaniem Leśnej Krainy.

 
 
 
Obszar 1 DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA NA SPORTOWO Fotogaleria
 
 
Dzień 20 września ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. W naszym przedszkolu był on obchodzony bardzo uroczyście. Tego dnia dzieciom oraz pracownikom „Leśnej Krainy” dopisywały wyśmienite humory. Każda grupa wiekowa rozpoczęła swoje zabawy od uroczystego odśpiewania hymnu.
W przepięknych przedszkolnych koszulkach z logo „Leśnej Krainy” przedszkolaki m.in.: rzucały piłeczkami do kosza, wędrowały tunelami, tańczyły z kolorowymi balonami przy skocznej, wesołej muzyce. Nie zabrakło też postaci z bajek, które urządziły barwny korowód. Radość, śmiech  i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.
Uroczystość uświetniła Pani Dyrektor, która życzyła wszystkim „Miłego Dnia Przedszkolaka” i wręczyła dzieciom naklejki z logo przedszkola.
Święto to dostarczyło wszystkim wielu miłych wrażeń i na pewno będziemy je długo i ciepło wspominać. Radość i uśmiech na twarzach przedszkolaków to również nasza satysfakcja- pracowników przedszkola. Jesteśmy przekonani, że Dzień Przedszkolaka na stałe zagości w harmonogramie imprez przedszkolnych i będzie corocznie hucznie obchodzony.


Obszar 1 SPRZĘT TERENOWY W NASZYM OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM Fotogaleria
 
            W tym roku szkolnym nasz ogród przedszkolny wzbogacił się o nowy sprzęt terenowy: statek piracki i zjeżdżalnię ze ścianką wspinaczkową. Dzięki niemu przedszkolaki z Leśnej Krainy będą miały możliwość aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 Obszar 8 PIKNIK RODZINNY Fotogaleria


Data 7 czerwca 2013 roku przepięknie wpisała się  w karty historii Miejskiego Przedszkola nr 4 w Sokołowie Podlaskim. Tego dnia miało miejsce uroczyste nadanie imienia naszemu przedszkolu oraz objęcie honorowym patronatem naszej placówki przez Nadleśnictwo Sokołów. Oficjalnie potwierdziło się to, co dokonało się Uchwałą Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim – nosimy nazwę „Leśna Kraina”.
                O wyborze imienia zdecydowały przede wszystkim dzieci i rodzice w konkursie zorganizowanym przez naszą placówkę. Chcieliśmy, aby imię placówki związane było z ekologią, lasem i przyrodą. Zwyciężyła  nazwa „Leśna Kraina”.  To symbol więzi z otaczającym środowiskiem, który niesie ze sobą wartości kształcące i wychowawcze.


Po części oficjalnej przy wyjątkowo sprzyjającej tego dnia pogodzie rozpoczęła  wspólna piknikowa zabawa. Wielką frajdą okazały się konkursy z nagrodami przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Sokołów i Leśną Krainę. Śpiewy, tańce przy muzyce zespołu VEGA, zdjęcia z maskotkami- Mrówką i Erysiem, malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla całej społeczności przedszkolnej.

                To niebywałe święto pozostawiło niezapomniane wrażenie i chęć jeszcze lepszego wypełniania swojej misji -  misji służenia dzieciom.
Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu przedsięwzięciu rodziców, nauczycieli i pracowników Miejskiego Przedszkola nr 4 dzieci jeszcze pełniej będą się identyfikować z placówką, i przyjmując imię Leśna Kraina nadamy tożsamość naszemu przedszkolu.
Jesteśmy pewni, że za rok na pewno znów się spotkamy.
 

Osiągnięcia Leśnej Krainy w Roku Szkoły w Ruchu

-"Odbijamy i podrzucamy!..."- wyróżnienie Ministra Edukacji Narodowej w Konkursie Fotograficznym;

- "Sportowa środa jest dla nas"- zorganizowanie wieczorów sportowych m.in. zumba, aerobik  dla rodzin z Leśnej

Krainy;

- "Mama i Tata ćwiczą z nami"- liczny czynny udział Rodzin naszych przedszkolaków w działaniach podejmowanych przez Leśną Krainę w Roku Szkoły w Ruchu.