DLA RODZICÓW DZIECI ROZPOCZYNAJĄCYCH EDUKACJĘ PRZEDSZKOLNĄ

Pierwsze dni w przedszkolu wiążą się zwykle z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa dziecka. Dziecko boi się nie tylko tego, co je spotka, ale przede wszystkim tego, że rodzic nie wróci. Dlatego dobrze jest przygotować się do tego ważnego momentu wcześniej, aby uniknąć niepowodzeń i ograniczyć do niezbędnego minimum stres dziecka spowodowany przyjściem do przedszkola. Dobrze przygotowany i świadomy swoich działań rodzic ułatwia dziecku start w przedszkolu i umożliwia mu stopniowe wrośnięcie w nową rzeczywistość.

Co będzie potrzebne do przedszkola?:

Spod skrzydeł mamy do przedszkola

Optymistyczne podejście do tego nowego etapu w życiu gwarantuje połowę sukcesu. Rodzice musza uwierzyć, że Przedszkole to dobre miejsce dla dziecka. Choć dziecko może mieć dużą tremę, trzeba zachować pogodę ducha. Trzeba wytłumaczyć maluchowi, że pani w przedszkolu będzie się nim opiekowała, ale nie jest wszystkowiedząca- trzeba się samemu do niej zgłosić i powiedzieć, czego się potrzebuje. Można pobawić się w Przedszkole i poćwiczyć różne sytuacje, w których warto, albo wręcz trzeba zwrócić się do pani.

Dzień jak w przedszkolu

Trzylatki bardzo przywiązują się do stałych rytuałów- daje im to poczucie bezpieczeństwa. Aby maluszek czuł się bezpiecznie w pierwszych dniach w przedszkolu, powinno się dostosować rozkład dnia do przedszkolnego.

Zabawa w Przedszkole

Można zaproponować dziecku zabawę w Przedszkole. Lalki, misie i inne pluszaki niech będą dziećmi, a maluszek wychowawczynią. Powinno się wspierać dziecko w tej zabawie, dbać o to, by bohaterowie przedszkolnych przygód wynosili z przedszkola jak najwięcej pozytywnych doświadczeń.

kotki                   Kontakty z rówieśnikami

Trzylatek nie potrafi jeszcze nawiązywać bliskich relacji z rówieśnikami, a wspólna  z nimi zabawa nie trawa zbyt długo, jednak mimo to maluszki cieszą się z obecności innych dzieci w piaskownicy lub na placu zabaw. Gdy tylko możliwości na to pozwolą, trzeba zadbać o to, by dziecko nie siedziało samotnie w kącie piaskownicy, inicjować wspólne wyjścia na spacery z dzieckiem sąsiadów, pomagać dziecku nawiązać kontakt z koleżanka lub kolegą z podwórka, słowem, zadbać o to, by dziecko jak najwięcej czasu spędzało w towarzystwie innych dzieci. Przecież w przedszkolu będzie musiało przez kilka godzin być w towarzystwie dwudziestu (lub więcej) rówieśników i powinno umieć odnaleźć się w grupie.

Nauka samodzielności

Dzieci bardziej samodzielne szybciej i łatwiej adaptują się w przedszkolu. Ucząc dziecko samodzielności, ułatwia mu się znacząco przedszkolny start. Maluch, który potrafi sam się ubrać, zjeść, umyć się, podciągnąć majteczki i rajstopki w toalecie, łatwiej adaptuje się w przedszkolu. Jeśli trzylatek jeszcze nie potrafi sam się ubrać (rozebrać), skorzystać z toalety, posługiwać się sztućcami, to najwyższy czas, aby stopniowo go tego nauczyć, zachęcając do samodzielności i nie wyręczając na każdym kroku.

Razem na zakupy    mis

Powinno się zaangażować malucha we wspólne przygotowanie wyprawki do przedszkola. Można razem z dzieckiem wybrać się na zakupy, pozwolić wybrać mu wspólne rzeczy do przedszkola. Dla dziecka jest to sygnał, że abstrakcyjne dotychczas pojęcie „przedszkola” staje się powoli rzeczywistością.

Rodzice niepokoją się o:

O czym w związku z tym powinni wiedzieć:

leżakowanie

• Na leżakach odpoczywają tylko dzieci z grupy najmłodszej,
  • Dzieci w przedszkolu nie są zmuszane do spania,
  • Podczas odpoczynku panie włączają muzykę relaksacyjną albo czytają bajki,
  • Panie w przedszkolu przedstawiają dzieciom odpoczynek jako coś atrakcyjnego, np. maluch będzie mógł zebrać siły na dalszą zabawę.

Samoobsługę dziecka

• Umiejętność samoobsługi dziecka nie jest warunkiem przyjęcia do przedszkola,
  • Dziecko będzie się czuło bezpieczniej, wiedząc, że samo potrafi np. zjeść, ubrać się,
  • Wakacje są dobrym momentem do nauki,
  • Uczenie się dziecka należy uatrakcyjniać, np. bawiąc się w przebieranie,
  • Naukę czynności należy rozłożyć, jednego dnia skoncentrować się na wkładaniu spodni, drugiego na zapinaniu suwaka itp., należy dawać proste instrukcje słowne,
  • Trzeba przyzwyczajać dziecko do urozmaiconych potraw (skończyć z rozdrabnianiem pokarmów, 3 latek może gryźć pokarmy.)

Płacz dziecka przy rozstaniu

• Jest to naturalna, zdrowa reakcja dziecka na nową sytuację,
  • Dorosły powinien dać przyzwolenie na taki sposób okazywania lęku i smutku,
  • Trzylatek, który płacze, za chwile może się śmiać i dobrze się bawić,
  • Dziecko wyczuwa niepokój dorosłego, dlatego ważne jest, by rodzic był spokojny, odprowadzając je do przedszkola dziecku jest wtedy znacznie łatwiej,
  • W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się długi,
  • Nie można mówić dziecku, że przyjdzie się po nie wcześniej, kiedy jest to niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe, że rodziców nie ma, nie wolno składać obietnic, których nie można spełnić,
  • Nigdy nie wolno straszyć dziecka przedszkolem.

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że są takie dzieci, które nie pokonują trudu adaptacji w wieku 3 lat, a później mimo, że się przyzwyczają, nigdy nie polubią przedszkola. Jeżeli to będzie Państwa dziecko, nie należy tego traktować jak coś złego.