DLA RODZICÓW DZIECI ROZPOCZYNAJĄCYCH EDUKACJĘ PRZEDSZKOLNĄ
Pierwsze dni w przedszkolu wiążą się zwykle z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa dziecka. Dziecko boi się nie tylko tego, co je spotka, ale przede wszystkim tego, że rodzic nie wróci. Dlatego dobrze jest przygotować się do tego ważnego momentu wcześniej, aby uniknąć niepowodzeń i ograniczyć do niezbędnego minimum stres dziecka spowodowany przyjściem do przedszkola. Dobrze przygotowany i świadomy swoich działań rodzic ułatwia dziecku start w przedszkolu i umożliwia mu stopniowe wrośnięcie w nową rzeczywistość.
Co będzie potrzebne do przedszkola?:
- Luźne spodnie lub spódnica z gumką, podkoszulek, bluza dresowa lub sweterek, czyli ubiór na „cebulkę”- wygoda jest ważniejsza od elegancji;
- Buty- najlepiej na rzepy, kurtka z suwakiem, który łatwo się zapina;
- Ubrania z rozciągliwymi dekoltami;
- Majteczki i spodnie na zmianę (gdyby zdarzyła się „przygoda”);
- Podkoszulek do przebrania (gdy przy zupie zadrży ręka);
- Ukochany miś, dzięki któremu łatwiej będzie przeżyć rozstanie z mamą.
Spod skrzydeł mamy do przedszkola
Optymistyczne podejście do tego nowego etapu w życiu gwarantuje połowę sukcesu. Rodzice musza uwierzyć, że Przedszkole to dobre miejsce dla dziecka. Choć dziecko może mieć dużą tremę, trzeba zachować pogodę ducha. Trzeba wytłumaczyć maluchowi, że pani w przedszkolu będzie się nim opiekowała, ale nie jest wszystkowiedząca- trzeba się samemu do niej zgłosić i powiedzieć, czego się potrzebuje. Można pobawić się w Przedszkole i poćwiczyć różne sytuacje, w których warto, albo wręcz trzeba zwrócić się do pani.
Dzień jak w przedszkolu
Trzylatki bardzo przywiązują się do stałych rytuałów- daje im to poczucie bezpieczeństwa. Aby maluszek czuł się bezpiecznie w pierwszych dniach w przedszkolu, powinno się dostosować rozkład dnia do przedszkolnego.
Zabawa w Przedszkole
Można zaproponować dziecku zabawę w Przedszkole. Lalki, misie i inne pluszaki niech będą dziećmi, a maluszek wychowawczynią. Powinno się wspierać dziecko w tej zabawie, dbać o to, by bohaterowie przedszkolnych przygód wynosili z przedszkola jak najwięcej pozytywnych doświadczeń.
Kontakty z rówieśnikami
Trzylatek nie potrafi jeszcze nawiązywać bliskich relacji z rówieśnikami, a wspólna z nimi zabawa nie trawa zbyt długo, jednak mimo to maluszki cieszą się z obecności innych dzieci w piaskownicy lub na placu zabaw. Gdy tylko możliwości na to pozwolą, trzeba zadbać o to, by dziecko nie siedziało samotnie w kącie piaskownicy, inicjować wspólne wyjścia na spacery z dzieckiem sąsiadów, pomagać dziecku nawiązać kontakt z koleżanka lub kolegą z podwórka, słowem, zadbać o to, by dziecko jak najwięcej czasu spędzało w towarzystwie innych dzieci. Przecież w przedszkolu będzie musiało przez kilka godzin być w towarzystwie dwudziestu (lub więcej) rówieśników i powinno umieć odnaleźć się w grupie.
Nauka samodzielności
Dzieci bardziej samodzielne szybciej i łatwiej adaptują się w przedszkolu. Ucząc dziecko samodzielności, ułatwia mu się znacząco przedszkolny start. Maluch, który potrafi sam się ubrać, zjeść, umyć się, podciągnąć majteczki i rajstopki w toalecie, łatwiej adaptuje się w przedszkolu. Jeśli trzylatek jeszcze nie potrafi sam się ubrać (rozebrać), skorzystać z toalety, posługiwać się sztućcami, to najwyższy czas, aby stopniowo go tego nauczyć, zachęcając do samodzielności i nie wyręczając na każdym kroku.
Razem na zakupy
Powinno się zaangażować malucha we wspólne przygotowanie wyprawki do przedszkola. Można razem z dzieckiem wybrać się na zakupy, pozwolić wybrać mu wspólne rzeczy do przedszkola. Dla dziecka jest to sygnał, że abstrakcyjne dotychczas pojęcie „przedszkola” staje się powoli rzeczywistością.
Rodzice niepokoją się o: |
O czym w związku z tym powinni wiedzieć: |
leżakowanie |
|
Samoobsługę dziecka |
|
Płacz dziecka przy rozstaniu |
|
Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że są takie dzieci, które nie pokonują trudu adaptacji w wieku 3 lat, a później mimo, że się przyzwyczają, nigdy nie polubią przedszkola. Jeżeli to będzie Państwa dziecko, nie należy tego traktować jak coś złego.